REFERENCE

_________________________________________________________________________

Předporodní podvečery: DSC_01602525upravená

Ahoj Šárko,
také velmi děkuji za společné podvečery, dozvěděla jsem se na nich spoustu užitečných informací (i když něco jsem už věděla odjinud, tak se ty informace do sebe pěkně skládají, a asi toho nového, co jsem předtím vůbec netušila byla velká převaha:) Za sebe jsem velmi ocenila to, že jsem kurz absolvovala už v brzké fázi těhotenství, informace z prvního podvečera o všech těch vyšetřeních, přihlašováních a dalších „povinnostech“ přišly právě včas, takže když se na mě záhy opravdu vyvalily, tak jsem se z toho toho ani moc nestresovala:)
A taky se mi moc líbilo, když jste byly s Haničkou obě dvě, jak jste na sebe navzájem navazovaly a doplňovaly se. Takže díky moc!

Lucie

…Celkově vám děkuji za příjemné a užitečně strávené večery, které mi utekly neskutečně rychle. Vaše večery jsem si vybrala proto, že jsem předpokládala, že se budu moct zeptat i na jiný pohled nebo na využití pro nemocnice netradičních prostředků a taky proto, že uslyším, jak se rodí přirozeně a že mě to posílí v mé důvěře ve vlastní tělo a moje miminko. A že se budu moct zeptat na kde co. A to všechno se naplnilo.
Atmosféra mezi námi účastníky byla myslím s každým večerem lepší. A jsem ráda, že kurz obsahoval informace i o tom, když to hold přirozeně nejde, tak jaké jsou pak postupy a co nabízí v nemocnici atd. Takže mám myslím celkem ucelenou informaci a teď si můžu jen představovat, jak to půjde dobře a pak se nechat překvapit.
Takže díky, přeju vám oběma, ať se daří…

Irena

_________________________________________________________________________

20150301_200340Rád bych Šárce moc poděkoval za skvělé služby a podporu. V průběhu porodu byl její klidný hlas a rady moc přínosný pro mě i ženu. Před porodem nám všechny její informace pomohly uvědomit si, co a jak vlastně chceme a sepsat si porodní přání. Zároveň nám byla inspirací pro spoustu „nástrojů“ kontaktního rodičovství, jako např. šátkování, společné spaní v posteli, látkové pleny/bezplenkovou metodu. Po porodu jsme moc ocenili asistenci po celou dobu šestinedělí. Mnohokrát nás uklidnila, ať už osobně, mailem nebo po telefonu a to i v nočních hodinách, když jsme si nevěděli rady s kojením či péči o miminko. Zaplacení jejích služeb byla jedna z nejlepších investic v našem životě. Děkujeme Šáry :)
Tomáš Reinbergr

_________________________________________________________________________

DSC_9649-1024Chtěla jsem nosit, žádný kočárek – ty jsem nikdy neměla v lásce. Prostě jsem si řekla, že když to vidím kolem sebe, nebude na tom nic těžkého. Ani jsem si o nošení nic moc nepřečetla. No jo, ale břicho rostlo a já měla od švagrové půjčený elastický šátek (to jsem ještě nevěděla, že je šátek elastický a šátek pevný) a netušila jsem, co s ním budu dělat. Podívala jsem se na internet na nějaké návody a ouha, do šátku jsem se zamotala (spolu s malým polštářem, který měl sloužit jako model dítěte). No, tak takhle to asi nepůjde, řekla jsem si.
Šárku jsem potkala na jednom z jejích kurzů, pocítila k ní sympatie a pozvala ji k sobě domů, aby mě do tajů vázání zasvětila. A dobře jsem udělala! Vysvětlila mi rozdíly mezi šátky, popsala pravidla nošení tak, aby dítě prospívalo, a vázaly jsme. Pravda s velkým břichem (měla jsem necelý měsíc před porodem) a umělohmotným miminkem to bylo trochu jiné, než potom s mým týdenním synem, ale jsem ráda, že jsem alespoň při nácviku měla supervizorku. Stihly jsme probrat také principy BKM, do které jsme se se synem pustili, když mu byly čtyři týdny. Navíc mě podpořila ve všech mých instinktivních představách o rodičovství (dnes už vím, že se tomu říká „kontaktní“).
Děkuji Šárce za podporu kuráže a sebevědomí ve všech mých rodičovských rozhodnutích!

Markéta & Prokop

_______________________________________________________________________

IMG_7736Šárce moc děkuji za 3 hodiny, které u nás doma strávila a mohla jsem s ní, a spolu s partnerem, probrat všechny dotazy, které jsem měla ohledně látkových plen a BKM. Nejvíc jí ale vděčím za „supervizi“ :) při navazování naší malé holčičky do šátku. Byla jsem ještě jako těhotná na kurzu, ale vázat panenku je o hodně jiné, než pak vlastní miminko. Můj první pokus o navázání se neobešel bez breku a tak jsem z dalšího měla trochu strach. S pomocí Šárky se ale malé se v prvním úvazu tak líbilo, že si v něm spokojeně spinkala 2 hodiny. A všechny obavy byly pryč. :)

Děkujeme za podporu, sdílené triky a tipy, jak s šátkem pracovat.
 
Markéta, Honza a Olivka.

_______________________________________________________________________

IMG_2275S Šárkou jsem se osobně setkala měsíc před narozením mého třetího dítěte. U dvou předchozích děti jsem sice šátkovala, ale ne nijak intenzivně a moje znalosti byly pouze přebrané z internetu nebo od kamarádek. U třetího dítěte jsem si byla jistá, že by mi šátkování mohlo ulehčit situaci a rozhodla jsem se, že tentokrát se vázání šátku naučím od profesionálky. A byl to velmi dobrý krok. Kurz s Šárkou byl velmi příjemný. Naučila mě vázat šátek a trpělivě odpovídala na všechny mé dotazy, které se týkaly především vertikálního nošení dětí, protože do té doby jsem své dvě děti vázala pouze do klubíčka.

Po narození třetího dítěte jsem pochopila, že v některých situacích pro mě je a bude šátek doslova vysvobozením. S Šárkou jsem ještě několikrát po porodu konzultovala úvaz, ale i některá další témata, která se netýkala šátkování. Vždy mi dokázala laskavě odpovědět, uklidnit, povzbudit a podpořit mě v mém mateřství. Zkrátka  pro mě bylo setkání s Šárkou jednoznačná výhra.

Martina Pečínková

___________________________________________________________________________

IMG_6799

S Šárkou jsem se potkala na jedné dobročinné akci u kamarádky asi dva roky před mým porodem. Ihned na mě velmi zapůsobila. Když jsem se pro dulu v těhotenství rozhodla, napadla mě okamžitě ona, protože ji vnímám jako silnou ženu, laskavou maminku plnou empatie. Je klidná a rozvážná a já věděla, že mě dokáže uklidnit a budu se s ní cítit bezpečně. Ostatně to se také povrdilo na jejím předporodním semináři i na osobním setkání i s mým mužem před porodem a ve finále i při porodu. Během posledních dní čekání na miminko jsem byla značně nervózní a netrpělivá a zájem ze strany Šárky a ujišťování mi pomáhalo se uklidnit a nechat věci plynout. Při porodu se na mě, porodní asistentku i miminko perfektně naladila. Díky tomu jsem mohla já prožít krásný porod a naše dcera mohla přijít na svět svým vlastním způsobem. Šárka je skutečný profesionál!

Zuzana Čítková

                                                                                                                                              

20140804_190101Se Šárkou jsme se potkaly na květnovém semináři „Víkend pro těhotné ženy“. Jela jsem na tento seminář asi měsíc a půl před porodem svého prvního mimča a byla jsem nepolíbená informacemi o porodu, kojení, atd. Celý seminář byl pro mě skvělá zkušenost. Připravil mě na porod -  díky němu jsem si v hlavě sesumírovala, jak chci, aby porod probíhal a na co si musím dát pozor. Zároveň mě ujistil, že chci mít u porodu dulu. Šárku jsem si vybrala na základě osobních sympatií a také díky tomu, jak na semináři profesionálně vystupovala.

Na úvodní schůzce jsme se domluvily na spolupráci a probraly, jak by měl porod probíhat. Na druhé schůzce jsem Šarku představila manželovi. Nutno říct, že manžel o službě duly vůbec nebyl přesvědčený a přistoupil na to asi hlavně kvůli mně. Porod probíhal v Podolí, kde jsme se se Šárkou sešli den před termínem ve dvě v noci. Rodila jsem spontálně a měla jsem tedy na porodním pokoji Šárku a manžela. Šárka pro mě byla během porodu zárukou klidu. Usmívala se, povzbuzovala, vymýšlela ulevovací polohy, držela mě za ruku. Manžel u porodu nemůže mít tolik klidu a nadhledu, jako má dula a proto pro mě role Šárky byla tak důležitá. Díky tomu, že tam s námi Šárka byla, tak se i personál u porodu choval velmi slušně. Respektoval naše porodní přání a když náhodou na něco zapomněli, Šárka s nimi v klidu vše doplnila. Škoda, že duly nemají v Podolí přístup i na oddělní šestinedělí, protože tam už se personál tak dobře nechoval.

Po návratu domu nám velmi vyhovovalo, že jsme měli Šárku kdykoliv na telefonu, často jsme toho využívali. Rozhodně také musíme doporučit kurz vázání šátku, který jsme se Šárkou absolovali těsně před termínem porodu. Danielku v šátku nosíme každý den, pomáhá jí na bolavé bříško a je zaručeným uspávadlem. Já díky nošení malé v šátku stihnu spoustu domácích prací. Celkově musím říct, že nás s manželem Šárka značně ovlivnila co se týká neustálého kontaktu s malou Danielkou a nejspíš i díky tomu máme tak moc hodnou holčičku.

Eva Kružlíková

                                                                                                                                                   

Se Šárkou jsem se seznámila na konci svého prvního těhotenství. Nabídla mi své služby jako dula, ačkoli by to bylo narychlo. Já ji však odmítla, že si s mužem vystačíme sami. Přesto mi tento rozhovor vnesl do duše větší klid a jistotu k porodu.

Po narození jsem dReference Lídacerku začala nosit v elastickém šátku. Ale dítko bylo silné a po vložení do šátku se vzepřelo a já pak nedokázala dotáhnout a miminko se mi bimbalo. Když byly dceři tři týdny, požádala jsem Šárku, aby mě naučila správně vázat i když z pevného šátku jsem měla respekt.

Přišla, naučila mě vázat a uklidnila mě, že když se dítko zezačátku vzpírá a chce koukat do světa, mám ji tu chvíli nechat a pak v klidu dotáhnout. Hlavně žádný stres. Opět mě krásně uklidnila a půjčila svůj šátek. který jsem měla do doby, než mi dorazil ten můj.

A nikam během kurzu nespěchala a vyslechla můj porodní příběh a pochválila mě, jak jsem to krásně zvládla a jak mi jde péče o miminko. Díky tomu jsem se cítila mnohem jistější a „lepší“ v mámování, než do té doby.

Lída Klimusová

                                                                                                                                                     

Milá Šárko,

ač jsme toho za ta léta, co se známe, prožily mnoho, nesmazatelně ses mi vryla do duše i mysli v době, kdy jsem se stávala a stala matkou. Byla jsi a jsi pro mě takový guru mé cesty k trochu jinému mateřství než je běžné.

P1160217Díky Tobě jsem rodila v porodnici, která je přátelská k přirozeným porodům s vlastní porodní asistentkou.
Díky Tobě jsem poznala literaturu o přirozeném a dobrém porodu a měla možnost výběru, jak a co chci, protože jsem byla vybavená informacemi.
Nikdy nezapomenu, když jsi poprvé přišla za mnou coby maminkou čerstvého Jáchyma a přišel s Tebou klid, nadhled, laskavost a péče. Kdy ses mi nevysmála, že je doma přetopeno (a bylo) a dítě je navlečené, ale jen jsi poznamenala, že je u nás teplo, ale že jsem šestinedělka, Jáchymek je novorozeně a decentně jsi manželovi doporučila přece jen větrat. Kdy jsi mě naučila veškeré plenkové úvazy a zlepšováky, poradila, jak vlastně prádlo a pleny prát, udělala jsi mi lekci v šátkování a uklidnila, že kojit dle potřeb miminka a ne dle hodin je zcela normální.
A co teprve těch telefonátů a vyděšených dotazů ohledně pozdější stravy batolete. Vždycky přišla jasná a doporučující odpověď, včetně odkazů na odbornou literaturu a jednou velice trefná a jednoduchá věta, která mi v tu chvíli ale sedla: „Tak ono to jídlo taky není všechno..“ Moc Ti za to děkuju.
Když jsem se měla stát v roce 2013 maminkou podruhé, byla již situace v českém porodnictví dosti nelehká a Tys mě podržela a podporovala při hledání bezpečného, ale zároveň přátelského prostředí pro narození miminka. Byla jsi pro mě jistota.
Stejně jako v šestinedělí, kdy jsem bojovala s vracejícími se záněty prsu a s mnohým dalším, kdy jsem se třeba potřebovala naučit nové úvazy, které mi tak ulehčily život ve sladění novorozeného synka s naší dosavadní rodinou.

Vždy ses ke mně chovala laskavě, s empatií a viditelnou láskou k Tvé práci, zkušeně a profesionálně, informace a rady jsi podávala jasnou a srozumitelnou formou.

Přála bych všem nastávajícím i stávajícím maminkám takovou podporu, jakou jsem dostala já.

S díky a láskou,

Katka Sedláčková Fantová

                                                                                                                                                       

Milá Šárko,

děkuji za krásné setkání a meil. Mikuláš byl v šátku na výletě ještě tentýž den a naprostá spokojenost z obou stran. Velkej brácha se smál, že zas mám velký břicho. Jsem ráda, že jsem narazila na Vás a vyhla se kolíbce (:

Mějte se krásně, s pozdravem Lucka Moravcová

___________________________________________________________________________