O MNĚ

Hezký den, vítejte na mých stránkách.

Jmenuji se Šárka Kučerová, jsem ženou, manželkou svému muži a mámou třem našim dětem, trochu taky zpěvačkou, zahradnicí, kuchařkou, učitelkou, tvořitelkou a malou holkou, co ráda chodí bosa… Mám ráda domácí chleba, naši zahradu a na ní vše, co voní, kvete a chutná, taky hory, řeku, louky a les.

Jsem dula a poradkyně vázání dětí do šátků.

Mám hlubokou úctu k lidskému tělu a fascinuje mne schopnost žen přivádět na svět děti. Zrození nového života považuji za zázrak, posvátný okamžik. Věřím, že to, jak žena prožije těhotenství a porod, je pro ni samotnou i její dítě zásadní. Porodila jsem tři děti a každé z nich je od prvních okamžiků mým učitelem a velkou inspirací.

Bude mi ctí doprovodit Vás během přípravy v těhotenství, při porodu v porodnici nebo v domácím prostředí (s obojím mám osobní zkušenost). Mohu Vás také navštívit v šestinedělí a psychicky podpořit v nové životní situaci. Mohu Vám nabídnout konzultace v těhotenství, pomoc při sestavování porodních přání, doprovod k porodu, poporodní návštěvy v šestinedělí, konzultace ohledně nošení dítěte v šátku či nosítku. Mám zkušenost s bezplenkovou komunikační metodou, používáním moderních látkových plen a s principy přirozeného vztahového rodičovství.

_MG_0759 hotovo

Absolvovala jsem:

 • Obor Učitelství matematiky a pedagogiky pro druhý stupeň ZŠ a SŠ, Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy  v Praze (2006)
 • Kurz „Respektovat a být respektován“ Společnosti pro mozkově kompatibilní vzdělávání (2010 – 2011)
 • Dvouletý prezenční výcvik pro duly u sdružení České duly, který se skládal z roční sebezkušenostní části a roční teoretické přípravy (2012 – 2014, Praha) s následnou supervidovanou praxí (dosud)
 • Sérii webových seminářů Naomi Aldort vycházejících z témat knihy „Vychováváme děti a rosteme s nimi (2013)
 • Přednášku dr. Michela Odenta „Znovuzrozený porod“ (2013, Klub Lávka, Praha)
 • Kurz pro poradkyně vázaní dětí do šátku V bavlnce Mgr. Anny Pohořálkové (2014, Praha)
 • Workshop se zaměřením na pomáhající profese psychoterapeutů Yvonny Lucké a Luboše Kobrleho „Udělat něco i pro sebe (2014)
 • Zážitkový seminář Agrese je OK, násilí ne Ligy otevřených můžů (2014, Praha)
 • Pokračovací kurz pro poradkyně vázání dětí do šátku (2014, Ostrava)
 • Workshopy psycholožky Michaely Mrowetz „Bonding – podpora kompetentního zrození dítěte a matky a jejich navazování láskyplných vazeb a „Porodní trauma – chiméra nebo realita? (2014, Ostrava)
 • Workshop Podpora kojení v savčí pozici – kojení s podporou vrozených reflexů dítěte Anny Pohořálkové a Míši Topinkové (2015, Praha)

Která cesta mě přivedla k práci duly?

Během studií na vysoké škole jsem se učila dívat na věci z jiného úhlu, než jaký nám byl oficiálně předkládán, nepřijímat informace nekriticky. Ráda nad věcmi přemýšlím a pak se ptám proč.

V mém prvního těhotenství jsem měla možnost potkat několik silných žen, které mě podpořily v mém tušení, že se na porod děťátka chci dobře připravit a to po všech stránkách. Z jejich zkušeností a získaných informací jsem pak zvolila to nejlepší pro naši rodinu. Už v těhotenství a i po porodu se na mě začaly obracet kamarádky, známé a známé kamarádek, příbuzné a další ženy s dotazy, s žádostmi o názor nebo prostě s potřebou sdílení. Později jsem se potkala s dulami a jejich prací, zjistila jsem, že to, co dělám je velmi podobné a začala jsem se zajímat i o možnost stát se dulou.

Uplynulo ještě několik let, porodila jsme dvě další děti, získala jiné hluboké životní zkušenosti, prošla výcvikem a stala jsem se dulou. Nepředávám ženám žádné absolutní pravdy, nedávám nevyžádané rady, mým cílem je podpora přirozeného mateřského cítění.

Kde se vzalo šátkování?

Šátek mě zaujal a z počátku jsem ho považovala za dobrou alternativu v péči o miminko. Můj moudrý syn dal velice brzy najevo, co si o tom myslí, a šátek se tak stal každodenní nezbytností. Nošení jsme si oblíbili všichni.

Můj první šátek byl Storchenwiege vzor Albert. Zkoušeli jsme s mužem různé úvazy, pořídili nosící bundu, syn se nosil na břiše i na zádech v každém ročním období. Když nastal čas a na mém hrudníku přistál v šátku jeho mladší bráška, přesunul se k tatínkovi do ergonomického nosítka Manduca. Při nošení druhého synka jsem se zamilovala do nového šátku Storchenweige Leo přírodní a zkusila jsem tentokrát o něco kratší. Když se narodila dcera, připojil se k naší výbavě ještě krátký šátek na úvazy na bok červený Didymos s listy.

Tak nějak automaticky jsem začala předávat svoje zážitky s nošením a šátky do okolí, až se objevila možnost absolvovat víkendový kurz V bavlnce, který doplnil moje praktické zkušenosti o teoretické základy a dodal mi odvahu začít jako poradkyně vázání dětí do šátků.

A co to ostatní?

Stejně jako jsem hledala tu svou cestu v těhotenství a k porodu, pokračovala jsem i po narození dětí. Od nošení miminka byl už jen krůček k ostatním principům kontaktního rodičovství, ať už je to kojení na požádání nebo společné spaní.

Svojí dlouholetou zkušenost s používáním látkových plen a bezplenkovou komunikační metodou jsem měla možnost využít při práci konzultantky v obchodě s látkovými plenkami, nosítky a šátky, přírodní kosmetikou, ekologickou drogerií a vším, co k tomu patří.